Heybeliada’da ne yenir? Sorusunun tek bir cevabı vardır: Lezzetli deniz mahsulleri. Marmara Denizi’nin ortasında yer alan bir adanın benzersiz manzarası eşliğinde tadılan özel yemekler kuşkusuz pek çok kişi için vazgeçilmezdir. Uzun yıllardır hizmet veren restoranların tecrübesi ise bu Heybeliada lezzetlerini anlatmak için yeterlidir.

Çipuradan levreğe, dil balığından istavrite kadar uzun zengin ana yemekler, kalamar tava, tereyağında karides ve karides güveç gibi mezeler eşlik etmektedir. Semizotu, patlıcan gibi sebzelerde birbirinden değişik sunumlarıyla sofranızı donatmaya hazırdır.

Meşhur Heybeliada Yemekleri;

  • Izgara balık seçenekleri
  • Dil şiş
  • Lakerda
  • Ahtapot
  • Fava
  • Tereyağlı Karides
  • Karides Salatası
  • Midye dolma ve tava
  • Balık Çorbası
  • Zeytinyağlı Enginar

Heybeliada’nın Popüler Adresleri

Menüsünü deniz mahsulleriyle donatan restoranlar, diğer mekanlara göre çok daha özenli ve profesyonel olmalıdır. Zira balık yemekleri hazırlamak ayrı bir ustalık gerektirir ve tecrübe bu konuda oldukça önemlidir. Uzun yıllardır ada yemekleriyle hizmet veren pek çok restoran bulunmaktadır. Tercih yapmakta zorlananlara özel tavsiyelerimiz şu şekildedir.

Ünlü Heybeliada Restoranları;

Heybeliada Ada Restaurant

1989 yılından beri hem adada yaşayanlara hem de yerli-yabancı turistlere hizmet veren Heybeliada Ada Restaurant, sahip olduğu tecrübeyi mekanın tüm detaylarına uygulamaktadır. Menüsündeki kusursuzluk ve yemeklerindeki lezzet kuşkusuz bu durumun en önemli göstergesidir.

Adres: Ayyıldız Cd No:46 Heybeliada / Adalar / İstanbul

Tel: +90 216 351 94 38

Halki Restaurant

Heybeliada’nın en meşhur adreslerinden biri olan Halki Restaurant, hem sahip olduğu bahçesiyle hem de lezzetli yemekleriyle sahip olduğu şöhrete kısa süre içerisinde kavuşturmuştur. Ayyıldız caddesi üzerinde yapacağınız kısa bir yürüyüş sizi bu mekana taşıyacaktır.

Adres: Ayyıldız Cad. No:24 Heybeliada / Adalar / İstanbul

Tel: 0 216 3518595

Mavi Restaurant

Mavi Restaurant, sahip olduğu ismini özenle dizayn edilmiş dekorasyonundan almaktadır. Mavi ve beyaz renklerle süslenmiş masa örtüleri, mavi sandalyeleri ve detaylarda konumlanan aksesuarları ile farklı bir görünüm oluşturur. Onu bu kadar popüler yapan sadece dekorasyonu değildir elbet… Özenle hazırlanmış menüsü ve güler yüzlü personeli onu kısa süre içerisinde yılların mekanı yapmıştır.  Vapur iskelesinin hemen karşısında yer alması ise mekanın en önemli avantajlarından biridir. Misafirlere küçük bir not: yemek sonrasında çilek soslu sakız muhallebisi mutlaka denenmelidir.

Adres: YalI Caddesi, No:29, Heybeliada / Adalar / İstanbul

Tel: 0216 351 01 28

Heybeliada Gece Hayatı

Heybeliada gece hayatı; romantik saatler geçirmek isteyen çiftlere, Rum ezgilerini özleyenlere ve huzurlu saatler arayanlara ideal bir ortam sunmaktadır. Deniz kenarında sıra sıra dizilmiş mekanların her birinden ayrı kahkahalar ve melodiler yükselir. Ziyaretinizi haftasonuna denk getirirseniz şayet birbirinden eğlenceli sirtaki gecelerine ve organizasyonlarına denk gelebilirsiniz.

Perili Köşk Jazz Bar

Müzik dinleme keyfini Louis Armstrong’un “Sadece iki tür müzik vardır: İyi ve kötü. Ben ilkini tercih ederim.” Sözleriyle anlatan Perili Köşk Jazz Bar, bu iddiasını farklı müzik türlerini bir araya getirerek gösteriyor.  Mekandan yükselen latin, jazz ve oldies gibi melodilerse kişilerin ilgisini hemen çekiyor. Muhteşem deniz manzarası ise mekanın büyüsünü bir kat arttırıyor.

Adres: Ay yıldız Cad. No:103 Heybeliada / Adalar / İstanbul

Telefon: 351 87 10

Lady Cafe

Adres: Ay yıldız Cad. No:16 Heybeliada / Adalar / İstanbul

Telefon: 351 90 17

Rest Cafe Elfaro

Adres: Ayyıldız Cad. No:18 Heybeliada / Adalar / İstanbul

Telefon: 351 92 72