Heybeliada’da bir gün boyunca birbirinden eğlenceli aktivitelere katılabilir, masmavi bir denizde yüzebilir, yeşille bürünen topraklarında piknik yapabilirsiniz. Yapacaklarınızın listesi bu kadarla sınırlı değildir elbet… Tarihi geziler ve ünlü mekanların lezzetli yemeklerini tatmakta bu listeye eklenebilecek başlıklar arasındadır.

Heybeliada’da Gezilecek Yerler;

Heybeliada tatilinize önemli adresleri ziyaret ederek başlamak isabetli bir karar olacaktır. Zira bu ada,  tarihi manastırlara, ünlü isimlerin evlerine ve görülmeye değer müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Adayı keşfettikten sonra ise sıra dinlenmeye ve spor yapmaya gelmektedir. Aktivitelere geçmeden önce gezilecek yerlere göz atabilirsiniz.

Heybeliada Gezilecek Yerler:

  • Heybeliada Sanatoryumu
  • Deniz Lisesi
  • İsmet İnönü Köşkü
  • Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi
  • Aya Spridon Manastırı
  • Aya Triada Manastırı
  • Heybeliada Camii
  • Aya Yorgi Uçurum Kilisesi
  • Süslü Mezar
  • Çam Limanı

Adreslerden dilediğinizi seçerek ada keşfine başlayabilirsiniz. Ancak size tavsiyemiz birbirine yakın olan mekanları gezerek ilerlemenizdir.

Heybeliada’da Ne Yapılır? – Spor ve Eğlence

Ada yaşamının sunduğu doğal şartlar kişilerin spor yapmasına ve eğlenceli zamanlar geçirmesine olanak sağlamaktadır. Trekking turlarından başlayan macera beraberinde yüzme, dalış yapma gibi aktiviteleri de beraberinde getirmektedir.

Bisiklet turu

Ada yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan bisiklet, her ne kadar yerlileri için bir ulaşım aracı olsa da tatilciler bunu keyfe dönüştürmektedir. Kalabalık arkadaş grubuyla yapılan bisiklet gezileri spor yapmanıza olanak sağlarken aynı zamanda adayı rahatlıkla keşfedilmenize de öncülük eder. Bilhassa adanın 4 farklı tepesine doğru yapılacak bisiklet sürüşü bedeninizi çalıştırmak için ideal olacaktır.

Trekking

Heybeliada doğuştan şanslı bölgeler arasında sayılmaktadır. Bilhassa trekking alanları bu durumun en önemli göstergesidir. Çiçeklerle sarmalanmış sokaklar arasında yürüyüş yapmanın keyfi paha biçilemezdir. Sokakların yokuştan ibaret olması da spor tutkunlarını zorlarken parkuru da keyifli hale getirmektedir. Yürüyüş sırasında yanınıza su almayı ihmal etmemelisiniz.

Yüzme 

Marmara Denizi’nin ortasında yer alan Heybeliada, bilhassa İstanbul’da yaşayanlar için keyifli bir haftasonu kaçamağı adresidir. Genel itibariyle rüzgarlı bir yapıya sahip olsa da adada denize girmenin keyfi bir başkadır. Bu keyfi başka bir boyuta taşıyabilmek içinse oldukça modern plajlar ve kulüpler yer almaktadır. Voleybol, dalış, masa tenisi gibi aktivitelerse bu plajlarda gerçekleştirilebilmektedir.

Fotoğraf çekimleri

4 tepeden meydana gelen Heybeliada’sı, fotoğraf tutkunları için birbirinden güzel manzaraları bir araya getirmektedir. Denizin en güzel hallerini yakalamak, güneşin batışını karelere sığdırmak ve doğal güzellikleri ölümsüzleştirmek isteyenler soluğu adanın en güzel noktalarında almaktadır.

Yemek molası

Heybeliada’nın ünlü restoranları misafirlere balığın en lezzetli halini, mezelerin en güzelini ve tatlıların en farklısını bu topraklarda sunmaktadır. Balık menüsü hazırlamanın ayrı bir ustalık gerektirdiğini düşünürsek burada en iddialı örneklerle karşılaşmak mümkündür. Bu lezzetli yemeklere eşlik eden deniz manzarası ve soft müzikler ise yemek keyfini ayrı bir boyuta dönüştürecektir.

Gece hayatı

Gündüzleri spor, deniz ve dinlenceyle geçen Heybeliada yaşamı, akşam yerini müzik ve dansa bırakmaktadır. Kulüplerden yükselen müzik sesleri, kimi zaman jazz ezgilerini ortaya koyar kimi zamansa Rum melodilerinin en eğlenceli halini sunar. Tercihinizin hangisinden yana olursa olsun burada sabahın ilerleyen saatlerine kadar eğlence hiç eksik olmayacaktır.

Heybeliada tatili sırasında yapılacak pek çok aktivite ve gezilecek önemli adresler vardır. Günübirlik gidebileceğiniz gibi haftasonu ya da haftalık bir tatil programı ayarlamakta mümkündür.