Bu ada kendine has coğrafik yapısını tarihi güzelliklerle süslemeyi başarmış ender yerlerden biridir. Bu durumda onu yılın dört mevsimi kaçılabilecek adreslerden biri yapmıştır.

Heybeliada’ya gelmeden önce buranın dört tepeden oluştuğunu ve en yükseğinin 140 metreye ulaştığını bilmek gerekir. Zira gezilecek en güzel adresler yine bu tepelerin etrafında konumlanmaktadır. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla geldiyseniz gezip görebileceğiniz, tadını çıkaracağınız onlarca yer bulacaksınız.

İskeleye indiğinizde karşılaşacağınız en güzel manzara Deniz Lisesi ve ona bağlı binaların yarattığı benzersiz bir kombinasyondur. Binaların arasından yapacağınız yürüyüş ise sizi Çam Limanı tarafına taşıyacak ve şu an faaliyette olmayan Sanatoryum görülecektir.  Daha sonra ise benzersiz bir gezi programı ile Heybeliada’nın en önemli köşeleri ve panoramik manzaraları gezginlerin tatillerini keyifli bir şekilde sonlandırmasını sağlayacaktır.

Heybeliada Gezilecek Yerler:

  • Heybeliada Sanatoryumu
  • Deniz Lisesi
  • İsmet İnönü Köşkü
  • Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi
  • Aya Spridon Manastırı
  • Aya Triada Manastırı
  • Heybeliada Camii
  • Aya Yorgi Uçurum Kilisesi
  • Süslü Mezar
  • Çam Limanı

Heybeliada Sanatoryumu

Heybeliada’nın güney tarafında ve Çam Limanı’na bakan bir tepede konumlanan Heybeliada Sanatoryumu, ilk açıldığında 16 yatak kapasitesine sahipken 1940’lı yıllarda bir bina daha eklenerek bu rakam arttırılmıştır. Sahip olduğu atmosferle, çam ormanlarının havasıyla ve mevcut iklimiyle hastaların için ideal bir ortam sunan hastane, dönemin en iyi tedavi şekliydi. Hastalara günde 4 öğün yemek verilmesi ve et, süt, bal konusuna hassasiyet duymaları çağdaş tedavinin adeta ilk adımlarıydı.

Deniz Lisesi

Kuruluş tarihi 1773 yılına dayanan ve bugün Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi olarak eğitim vermeye devam ediyor.  Askeri liseler arasında ayrı bir üne sahip olmasının yanı sıra Heybeliada için önemi de büyüktür. Limandan adaya giriş yaptığınız andan itibaren okulun oluştuğu bu güzel manzara ve beraberindeki binalar sizi keyifli bir yürüyüşe davet eder. Ve kendinizi kısa süre içerisinde Çam Limanı’nın güzelliklerine bırakırsınız.

İsmet İnönü Köşkü

Heybeliada’nın sembollerinden biri olarak kabul edilen İsmet İnönü Köşkü, Refah Şehitleri Caddesi’nde yer almaktadır. Üç katlı ve bahçeli bir yapıya sahip olan bu köşk, Cumhurbaşkanı’nın hastalandığı dönemde ona eşlik etmiştir. Bugünse müze olarak kullanılmakta ve özel günlerde pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi

Heybeliada ziyaretiniz sırasında Türk edebiyat tarihine damgasını vurmuş isimlerden biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ı anmak, bu gezinin ayrılmaz bir parçasıdır. 1912 – 1944 yıllarında burada yaşayan ünlü yazar, denize hakim bir noktada yer alan evinde en sevdiği eserlere imzasını atmıştır. Bugün müze olarak kullanılan bu evi ücretsiz olarak ziyaret edebilir ve Gürpınar’ın kendi yaptığı el işlerini, kitaplarını, eşyalarını inceleyebilirsiniz.

Aya Yorgi Uçurum Kilisesi

Heybeliada’nın en güzel manzarasını gözler önüne seren bir adrese gitmek niyetindeyseniz Aya Yorgi Uçurum Kilisesi sizin için ideal olacaktır. Sanatoryum yolu üzerinde, yüksekçe bir falez üzerinde olması nedeniyle kiliseye bu isim verilmiştir. Genel itibariyle güvenli bir bölgede yer almayan kiliseyi koruma altına almak için çeşitli önlemler yapılmıştır.